Asya

Bal Arısındaki Mucize

Bu konu Asya tarafından 3 yıl önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 yıl önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 5:19

Bal Arısındaki Mucize

Jelibon
BAL ARISINDAKİ MUCİZE

…İçgüdüler doğal seçmeyle kazanılabilir veya değişikliğe uğrayabilir mi? Arıyı, büyük matematikçilerin (peteğin yapısındaki ince hesapları) buluşlarından çok önce petek gözlerini yapmaya yönelten içgüdü için ne diyeceğiz?” Charles Darwin

[IMG]http://www.populerbilgi.com/hayvanlar/ari/arilar.jpgdolunay

Evrim teorisinin kurucusu olan Charles Darwin, balarılarıın mucizevi davranışları karşısında kendi teorisini böyle sorgulamak zorunda kalmıştır. Bunun nedeni, arıların petek yapımındaki mükemmellik incelendiğinde hemen anlaşılacaktır. Arılar peteğin yapımına en üstten başlarlar ve petek aynı anda 2-3 yerden, üstelik de farklı arılar tarafından aşağıya doğru örülür. Bu iş o kadar uyumlu ve düzenli bir şekilde gerçekleşir ki, peteğin, farklı iki üç parçanın birleşimi sonucunda bir bütün haline geldiğini fark etmek mümkün değildir. Petek üzerinde hiçbir ek yerine rastlanmaz. Bu da arıların işe rastgele koyulmadıklarını, başlangıç ve birleşme noktaları arasındaki uzaklıkları önceden hesapladıklarını ortaya koyar.
Bir insanın, elinde cetvel, gönye gibi aletler olmadan düzgün geometrik şekiller çizmesi son derece zordur. Bir insanın arıların her petek ördüklerinde yaptıkları gibi, bir altıgenin 120 derecelik iç açılarını tutturması ise olanaksızdır. Üstelik insanın kağıt üzerine çizmeye çalıştığı şekiller iki boyutludur. Arılar ise üç boyutlu altıgen prizmalar yaparlar. Bir insan için aynı mükemmellikte altıgenler yapmak, sonra da bunları birleştirerek bir petek oluşturmak matematik hesabı yapmadan imkansızdır. Üstelik birkaç insanın bir kağıdın farklı yerlerinden böylesine düzgün altıgenler cizmeye başlayarak ortada düzgünce birleşmeleri asla mümkün değildir. Oysa arılar bunu milyonlarca yıldır kusursuz bir şekilde yaparlar. Çünkü arılar Allah tarafından yaratılmışlardır ve O’nun kendilerine ilham ettiği şekilde düzgün, altıgen peteklerle yuvalar inşa etmektedirler.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 160 Cevap
  • Son Üye: aile