Asya

Urfa’da gezilecek yerler nerelerdir?

Bu konu Asya tarafından 3 yıl önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 yıl önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 10:01

Urfa’da gezilecek yerler nerelerdir?

Gece Perisi
Urfa’da gezilecek yerler nerelerdir?

Nuh Tufanı’ndan sonra kurulan 18 şehirden biri olduğuna inanılan Urfa’nın tarihi 5000 yıl öncesine dayanır. Hz. İbrahim, Hz. Eyüp, Hz. Musa ve Hz. Şuayip’in yaşadığı yer olduğu inancıyla Peygamberler Şehri olarak anılır.

Dünyanın ilk üniversitesi olan Harran Üniversitesi burada kurulmuş, pek çok bilgin bu şehirde yetişmiştir. Bizans döneminde yeniden inşa edilen Urfa, Yavuz Sultan Selim’in 1516’daki seferiyle Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Urfa’da mutlaka gezilmesi gereken yerler şöyle sıralanabilir:

Harran: Şehir merkezine 44 kilometre uzaktaki Harran Ovası, içindeki antik harabeler ve koruma altındaki konik ve külah şekilli Harran evleriyle turistik çekim merkezlerinden biridir. Güneydoğusundaki üç katlı kale, saray ve kervansaray olarak da kullanılmıştır.

Topraktan yapılmış olan bu tarihi evler kubbe biçimleriyle dünya çapında dikkat çekici mimari yapılardır. Antik kalıntıların tuğlalarından köylülerce kare bir alana inşa edilmişlerdir.

Harran, Emevilerin ilk başkenti ve Hz. İbrahim’in yaşadığı yer olarak bilinir. Harran Üniversitesi bu bölgede kurulmuştur. Antik kent Moğol saldırısıyla 1271’de yıkıldıktan sonra eski önemini kaybetmiştir.

Balıklı Göl: Halilurrahman Gölü olarak da bilinir. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığına inanılan bu kutsal mekan asırlık çınar ve söğüt ağaçlarıyla çevrilidir. Bu gölün yan tarafında Ayn Zeliha Gölü (Zeliha’nın Gölü) ise, Hz. İbrahim’in ateşe atıldığını görünce kendisini bu ateşe atan evlatlık kızı Zeliha’nın düştüğü yerdir.

Göl içinde çok sayıda balık yüzer, bu balıklar da kutsal sayılır. Gölün yanındaki Halilurrahman Camii, kuzeyindeki Rıdvaniye Camii ve doğusundaki Selahaddin Medresesi de görülmeye değer yapılar arasındadır.

Hz. İbrahim ve Hz. Eyüp Külliyesi: Şehir merkezindeki Eyyüb mahallesinde bulunan külliyede Hz. Eyüp Mağarası ile Şifalı Kuyu bulunur. Hz. Eyüp peygamberin cüzzam hastalığına yakalandığında karısı Rahime ile birlikte bu mağarada çile çekmiştir. Mağarada Allah’a ibadet etmekten vazgeçmeyen peygamber daha sonra kendisine lütfedilen şifalı su ile iyileşmiş, mal ve evlat sahibi olmuştur.

Urfa gezisinde mutlaka uğranması gereken diğer tarihi yerler arasında, kentin güneybatısındaki Urfa Kalesi, sinagog olarak yapılıp önce kiliseye sonra camiye çevrilen Ulu Camii ve Özkent Köyü’ndeki Roma’dan kalma tarihi kalıntılar ve buradaki Peygamber Makamı olarak anılan mağaralar sayılabilir.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 160 Cevap
  • Son Üye: aile