Asya

Ağrının Düşman İşgalinden Kurtuluşu

Bu konu Asya tarafından 3 yıl önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 yıl önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 10:00

Ağrının Düşman İşgalinden Kurtuluşu

Gece Perisi
Ağrının kurtuluşu hakkında bilgi
Ağrının kurtuluş tarihi
Ağrının düşman işgalinden kurtulması

Ağrı”nın Kurtuluşu M.Ö. 18. Yüzyıl öncesine dayanmaktadır. M.Ö.15. yüzyılda Hurri Mitani krallığının kuzey ucunu işgal etmiş olan ve bu topraklarda asıl hakimiyeti Urartular kurmuştur. Kimerlerle başlayıpAğrının Kurtuluşu Pers ve Makedonyalılardan sonra M.Ö. 1. yüzyılda Part ve ŞahlarAğrının Kurtuluşu MoğollarAğrının Kurtuluşu İlhanlılarAğrının Kurtuluşu Kara koyunlular ve Safaviler 16. Yüzyıla kadar Ağrı ve çevresinde hakimiyet kurmuşlardır. 1514 yılında Yavuz Sultan Selim”in Şah İsmail”i Çaldıran meydan muharebesinde yenmesiyle bölge Osmanlıların eline geçmiştir.
1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında Ruslar tarafından işgal edilmişAğrının Kurtuluşu aynı yıl yapılan Berlin Antlaşmasıyla işgal sona erdirilmiştir.

1.Cihan Harbi”nin ikinci senesinde düşman birlikleri topraklarımıza girerek hunharca katliamlar yapmışlardır. Esaret ve işgale alışmamış cesur ve imanlı halkımız 15 Nisan 1918 ”de kurtuluş meşalesini Ağrı Dağı”nın doruklarından ateşleyerekAğrının Kurtuluşu özgürlüğünü kazanmıştır.
Osmanlı dönemlerinde yıllarca sancaktarlık olan Beyazıt Ağrının Kurtuluşu Cumhuriyetle birlikte Vilayet olmuştur. 1927 yılında coğrafiAğrının Kurtuluşu ekonomikAğrının Kurtuluşu nüfus ve ulaşım gibi sebeplerle önce ŞorbulakAğrının Kurtuluşu Karakilise ve karaköse isimleri ile anılan İl Ağrının Kurtuluşu 1938 yılında İl sınırları içinde yer alan ve Türkiye”nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı”ndan esinlenerek AĞRI olmuştur….
15 Nisan 1918 yılından beri her yıl 15 Nisan günü İl”in düşman işgalinden kurtuluşunun şenlikleri yapılır…

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 160 Cevap
  • Son Üye: aile