Asya

Güvercinler Eve Nasıl Dönerler Bilgi

Bu konu Asya tarafından 3 yıl önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 yıl önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 5:17

Güvercinler Eve Nasıl Dönerler Bilgi

YaReN
Güvercinler Eve Nasıl Dönerler

Güvercinlerin umulmadık uzaklıklardan eve dönme kabiliyetleri var. Üç aylık oldukları zaman, yavaş yavaş eğitilmeğe başlanırlar. Sahibi onu, önce yakın mesafelerden bırakarak, eve dönmeye alıştırır. Sonra uzaklardan eve gelmesini öğretir.

İyi eğitilmiş bir güvercin, tamamen yabancı olduğu, 2400 kilometreuzaklıktaki yerlerden evine dönebilmektedir. Bunun, Sani-i Hakim’in ona verdiği bir içgüdü kuvvetiyle izah etmekten başka yolu yoktur.

Bu içgüdü, güvercinin aklı ve iradesinin dışında, Allah’ın onun vücuduna yerleştirdiği bir nevi pusula vazifesi gören gizli bir kuvvettir. Eskiden haber almada. güvercinler büyük rol oynardı Bunun için küçük metal bir tüpe mektup yerleştirilir ve güvercinin ayağına bağlanırdı. Sonra serbest bırakılan hayvan, hiç tanımadığı yerlerden geçerek, saatte 100 kilometrehızla hedefine ulaşırdı. Eğer yolda bir tüfekle avlanmazsa, mesajı götürmeğe daima muvaffak olurdu.

İkinci dünya savaşında bile, modern haberleşme vasıtaların yanısıra, güvercinlerden de istifade edilmiştir. İnsanlar, onun bu hayret verici eve dönme kabiliyetini, binlerce sene evvel keşfetmiş ve tâ o zamanlardan beri, haber göndermek ve yarış yaptırmak için besleyip çoğâltmışlardır.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 160 Cevap
  • Son Üye: aile