Asya

Yağmurda Karıncalara Neden Bişey Olmaz?

Bu konu Asya tarafından 3 yıl önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 yıl önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 5:17

Yağmurda Karıncalara Neden Bişey Olmaz?

Esmer Melek
Yağmurda Karıncalara Neden Bişey Olmaz?

Yağmur veya diper doğal afetler canlılar için birçok zorluğu beraberinde getirmektedir. Bu zorlukların başında ise gelen afetlerin canlıların besin ve barınma sorununu depreştirmesinden geçmektedir. Bir çok doğal afet sonrasında canlılar zor durumda kalarak yaşamlarına veda edebilirler.

Karıncalar ise bazı özel yönleri ile bu doğal afetlere karşı daha dayanaklıdır. Özellikle yağmur sonrasında karıncalara birşey olmaması herkesin dikkatini çeken önemli ayrıntılardandır. Bu olayın asıl sebebi karıncaların nefes aldıkları borunun oldukça ince olmasıdır. Su bu borudan geçemez ve karıncaya zarar veremez. Fakat karbondioksite maruz kalan karıncalar uzun süre baygın şekilde kalabilir. Daha sonrasında kendine gelen karıncalar hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmektedir.

Ayrıca karıncaların yağmurdan korunmasını sağlayan bir diğer özellikleri ise yağmuru sezmelerinden kaynaklanmaktadır. Yağmurun yağacağını içgüdüsel olarak sezen karıncalar yuvalarına çekilirler. Çekilme sırasında yuva girişlerini kapatan karıncalar suyun yuvaya girmesini de engellemiş oluyorlar.

Engelenen su bazen engelleri aşabilir bu durumda büyük bir özveriyle yapılan yuvaların başka özellikleri devreye girmktedir. Karıncalar bu durumlarda bir çok kanal açtıkları yuvalarını rahatlıkla koruyabilmektedir. Yuvaya giren sular bu kanallar aracılığıyla başka alanlara sevk edilmektedir. Bazen tüm olumsuzluklar karıncaların lehine işleyebilmektedir.

Bu durumlar da ise karıncalar hızlı bir şekilde yeni yuvalarını inşaa ederler. Yeni yapılan yuvalar daha öncekinde yaşanan olaylardan ders çıkarılarak elde edilir. Bu nedenler bir sonraki yuva daha kusursuz ve hatasız olmaktadır.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 160 Cevap
  • Son Üye: aile