Asya

Kuş Eğitimi-Evcil Kuş Eğitimi-Evde Kuş Eğitimi

Bu konu Asya tarafından 3 yıl önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 yıl önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 5:20

Kuş Eğitimi-Evcil Kuş Eğitimi-Evde Kuş Eğitimi

Jelibon
Kuş Eğitimi-Evcil Kuş Eğitimi-Evde Kuş Eğitimi

Eve aldığınız bir muhabbet yada papağanı iyi bir şekilde konuşturmak istiyorsanız ve onunla balkona çıkıp beraber hava almak istiyorsanız işte tavsiyelerim….

*Alacağınız Kuş Yumurtadan yeni çıkmış olmalı ( doğduktan anca 1 ay sonra )

*Yavruyu omuzunuza yada göğsünüzde uyutun ve besleyin böylelikle kokunuza alışacaktır ilerde balkonada çıkarsınız gezmelere de gidersiniz..

*Kafesindeyken yada omuzunuzdayken onunla konuşun ve sabit kelimeler kurun (Ör/: napıyoşun pişşşşttt seni şeker seni)

*C S Ş gibi harfleri daha kolay bir şekilde söyleyeceğinden hayvanın ismini; içinde bu harflerden kurulu bi isim olması gerekli!! (Ör/: Çapkın Bıcırık Çiko vs…)

*Kesinlikle ama Kesinlikle ıslık çalmayın konuşacağı varsa da konuşmaz hayvan sonra; "Neydim Lan Ben ?" diye afallamasın…

*Aman ısırcak dudağımı diye diye hayvanı dışlamayın öpün onu; alıştıktan sonra göreceksiniz ,


—>: Kuş Eğitimi-Evcil Kuş Eğitimi-Evde Kuş Eğitimi

Jelibon
Muhabbet Kuşu

Çoğu aileçocuğunu sevindirmek için ve oyalansınlar diye bakımı en kolay olduğuna inandıkları muhabbet kuşlarını tercih ederler..
Bu kuşlar kısa süre sonunda mutsuz ve hüzünlü olurlarçünkü çocukların onlara olan ilgisi çabuk geçer!
Bu durumdaki aileler çocuklarına bu kuşu edinmeden önce onların yaşamları hakkında hikayeler anlatmalıbilgiler vermelidir diye düşünüyoruz..
Örneğinçocuklarını nasıl besleyip-büyüttüklerieşleriyle ölünceye kadar nasıl birlikte yaşadıklarınelerden korktuklarıkendilerine alışması ve konuşmayı öğrenmesi için nasıl yaklaşmak gerektiği vb..
Yedi yaşına kadar olan çocuklarakuşa her gün bir kez yem vermesi için izin verilebilir ve çocuğunuzun onunla iletişim kurmasıo’nu sahiplenerek bakımını üstlendiği duygusu içinsorumluluk alması açısından son derece doğru bir davranış olacaktır..
On yaşına kadar olan çocuklarmuhabbet kuşları için yem satın alabilir ve kendi harçlıklarından biriktirerek onun için oyuncak satın alabilir.Günlük su ve yem verilmesi ve kafes temizliğine yardımcı olmalarına izin verilebilir..
On yaşın üzerindeki çocuklarkuşlarıyla direkt olarak ilgilenebilirler.Çocukların kuşlarıyla sürekli olarak konuşmalarına izin verilmelibu durum yadırganmamalıdır..Onlardan kuşları hakkında bilgi istenmelio’nun en çok hangi oyuncaklarıyla oynamayı sevdiğigün içinde nasıl davrandığı ve alışkanlıkları hakkında bilgi istenmelidir.Böylece çocuğunuz o’nu sürekli olarak izleyeceköğrenmeye çalışacakmuhabbet kuşunuzda bu zararsız takipten mutlu olacaktır..
Muhabbet kuşlarıolayın direk içinde olmak isterler.Son derece ilgilikolay öğrenebilenakıllı kuşlardır!Kendi ailelerinin içinde olup paylaşmak isterler..

KAFES YERİ SEÇİMİNDE ÖNEMLİ DETAYLAR
1-Kuş kafesiyetişkin bir insanın yüzünü görebilecek yükseklikte olmalıdır.Bukuşa güven hissi veriralçak yerler onu korkutur ve kafasının üstündeki bir hareketi saldırı olarak algılayabileceğinden hırçınlaşır..
2-Kafesin bulunduğu yer aydınlıkgüneş ışığını direkt almayan bir yerde olmalıdır.
3-Kafessürekli açılıp-kapanan bir kapı yada camın karşısında olmamalıdırkuşlar hafif de olsa cereyandan çok çabuk etkilenirler..
4-Muhabbet kuşları için en kötü seçim mutfaktır!Yemeklerin buharıkapağı açık tencereler büyük tehlike oluşturur..
5-Kafesin yer seçiminde çocuk odaları da doğru değildir.Çünkü çocuklar okula gittiklerinde orası bütün gün boş kalacak ve muhabbet kuşunuz çok yalnız ve mutsuz olacaktır!

ELE ALIŞTIRMA ÇALIŞMALARI
Muhabbet kuşları karanlıkta görmezlerfakat bu durumdan dolayı çok da hassastedirgin ve tepkili olurlar!Kuşunuzu alırken insana alışkın yada 3 aylığa kadar olmasına özen gösterirsenizalıştırmak daha kolay olur.
O’nu ilk aldığınızda çocuğunuzla direk baş başa bırakmak yerineöncelikle yeni ortamına alışmasıkafesini tanıması ve kendini güvende hissetmesi için yüksek sesin olmadığı ama etrafında gezip dolaşacağınız bir yere koyarak kafesin yerini mümkün olduğu kadar bir daha değiştirmemelisiniz!
O’na her zaman küçük sesler çıkartarak yaklaşmalıasla sessiz yada garip çok yüksek ve farklı ses tonlarıyla bağırarak yaklaşmamalısınız!
1-Kuşu aldıktan sonraki günelinize bir parça yem alarak fısıltılı ince seslerle kapağı açıp onu ürkütmeyen bir hızla elinizi ona doğru yaklaştırıp bekleyin.Bu sırada sabırlı olmanız çok önemlidirkızıp hamle yaparsanız güvenini kaybedersiniz!
2-Elinizi yaklaştırmaya korkuyorsanız aynı işlemi tünekle deneyebilirsiniz.Tüneğikuşun göğsüne doğru uzatıp buna konmasına sağlayabilirsiniz.Kuşdengesini sağlamak ve düşmemek için tüneğe doğru hamle yapacaktır..
3-İlk iki maddeden birinde kısmen başarılı olduktan sonraışıkları loş hale getirerek onu parmağınıza yada tünek yardımıyla alıpomzunuza bırakabilirsiniz!
Busizin kokunuzu tanımasınailginizden hoşlanmasına ve zarar görmediği için size güvenmesine yarar ve çok önemli bir adımdır!
4-Parlakkarışık ve tuhaf renkli şapkalarfularlarkabarık saçlar onun için karşı koyulamaz bir çekiciliktedir!Bunlardan yararlanmanızda fayda olur..

ASLA YAPILMAMASI GEREKENLER
1-O’nu asla çamaşır makinesibulaşık makinesi gibi yerlerin üzerine kafes ile bırakmayın
2-Kafese yeni bir oyuncak koymadandışardan o’na tanıtın
3-Dışarı bıraktığınızda yuvasına koymak için elle yakalamaya çalışmayın oacıktığında mutlaka yerine dönecektir!Gerekirse 1 gün bekleyin..
4-Ana caddeye yakın motor gürültüsüyüksek hayvan sesi vb. alan yerlere yakın bulundurmaktan kaçının
5-Mizacını bilmediğinizbirbirlerini tanımayan avcı grubundan bir hayvanla(örn:kedi)bir odada yalnız bırakılmamalıdır!
6-Özellikle 5 yaş ve altı misafir çocuklarına dikkat edilmelimisafirler olduğu sırada ve sonrasında yemlik ve sulukiçine konmuş olması muhtemel yabancı maddelere karşı dikkatlice kontrol edilmelidir!

KONUŞMAYI ÖĞRETME DENEMELERİ
Muhabbet kuşlarısahibinin veya çevresindeki sesleri taklit ederek onunla iletişim kurmaya meraklıdır.Daha önce de bahsettiğim gibimuhabbet kuşları çok akıllıdır.Her gece kendisine aynı saatte ”iyi geceler cici kuş” diyerek ışığı kapatıp giden sahibineo uyuyup kaldığında;”iyi geceler cici kuş” diyerek vaktin geldiğini ve yalnız kalmak istediğini belli edecek bir çok yaşanmış örnek vardır!

Konuşturmaya başlarken kişilerin geliştirdikleri bir çok yöntem vardır..Bunlardan birionunla arkadaş gibi yan yana ve aynı seviyeye oturarak kısa cümleler kurmaktır.C-Ç-S-Ş-T-R gibi harflerden oluşan kelimeler daha çok ilgisini çekecekve bunları daha çabuk kavrayacaktır.(örn: cicişcici kuşşeker vb)
Her gün düzenli olarak bir eylem yaparakörneğin odaya gelip ışığı yakarak ”cankuş ben geldim”cümlesini tekrarladığınızda bunun bir selam cümlesi olduğunu anlayacaktır..
Kuşa konuşmayı öğretirken en önemli şey;aklını onlarca kelimeyle karıştırmadankelimeler tek tek seçilerek ve sırasıyla öğretmektir.Bu kelimeyi kasede kaydedenlerin oldukça başarılı oldukları da bilinir..
Zamanında konuşturulmaya başlanmış(ilk alındığından itibaren)kuşlar30 kelimeye kadar başarıyla ve mantıklı olarak konuşabilirler.
Dişi kuşların ve konuşan kuşun yanına eş alınmasınınkonuşmayı etkilediğine inananlar için söylemeden edemeyeceğim ki;12 tane kuşu olupbunlardan 4 dişi 3 erkeğin konuştuğu karma kafeslerin varlığına şahidiz..İstisnalar her zaman olur ve kuş ile yeterince ilgili olupgereken bağlılığın oluşturulmasıbizce en önemli etkendir!


—>: Kuş Eğitimi-Evcil Kuş Eğitimi-Evde Kuş Eğitimi

Jelibon
10 İPUCU :

Muhabbet Kuşlarının Bakımı Eğer Bu İpuçlarını İzlerseniz Oldukça Kolaydır

Muhabbet kuşları çok fazla ilgi veya maliyete gereksinim duymadan bakılabilecek eğlenceli pet hayvanlarıdır. Uygun bakım koşulları sağlandığında muhabet kuşları kediler ve köpekler gibi yaklaşık 10-14 sene gibi uzun süre yaşayabilirler.

1. Muhabbet Kuşları Arkadaşlığı Severler

Eğer tek bir kuşa sahipseniz bir ayna mutlaka bulunmalıdır. Yalnız bir muhabbet kuşu akadaşlığınızla eğlenecektir fakat ayna onun kendini yalnız hissetmemesini sağlar. Muhabbet kuşunuznun ideal arkadaşlık seviyesi için ikinci bir kuş almayı iyice düşünmelisiniz. Bununla birlikte ayrı ortamlarda bir çok kuşa bakmak isteyebilirsiz. Genç olduklarında muhabbet kuşları diğer kuşlara nazaran insanlarla daha iyi bağlantılar kurarlar.

2. Çeşitli Besinler Kullanın

Petshoplar ve birçok mağazada muhabbet kuşunuz için çok çeşitli besinler bulabilirsiniz. Tek tür yemle veya her zaman aynı yemle beslemekten kaçının çeşitli besin değerlerine ve lezzetlere sahip yemleri karıştırabilir veya arada sırada yemin markasını veya türünü değiştirebilirsiniz. Bu hususta dikkat edilecek konulardan biri de açık yemdir. Açık yemler ucuz olmalarının advantajıyla beraber kalitesiz yemlerdir. Bu sebeple hayvanınızın sağlığı açısından bu yemlerden uzak durmanızı öneririz. Uzun vadede düşündüğünüzde size çok daha büyük maliyetlere sahip sağlık problemleriyle dönebilir…

3. Muhabbet Kuşları Oyuncakları Severler

Muhabbet kuşları oyun oynamayı seven varlıklardır. Onun oynayabileceği birçok obje bulabilirsiniz. Örneğin halkalar salıncaklar ziller ve oyncak ayılar gibi…
Muhabbet kuşları parlak cisimlere ses çıkaran ve gagalarıyla veya ayaklarıyla oynatabildikleri cisimlere çok düşkündürler. Yalnız verdiğiniz oyuncakların muhabbet kuşunuz tarafından yutulabilecek kadar küçük parçalara sahip olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu oyuncak onun boğulmasına neden olabilir. Kafesi çok fazla oyuncakla doldurmayın bunun yerine oyuncakları değiştirerek çeşitlilik yaratmayı deneyin.

4. Güvenini Kazanın

Muhabbet kuşunuzla aranızda güven sağlamanız aylar alabilir. Onu eve ilk getirdiğinizde biraz utangaç olacaktır fakat kişiliği birkaç hafta içinde ortaya çıkacaktır. Parmağınızı kuşun önüne getirerek güvenini geliştirmeyi deneyin. Bunu muhabbet kuşunuz pamağınıza zıplayana kadar her gün tekrarlayın. Bundan birkaç gün sonra ona tatlı sözlerle seslenirken nazikçe göğsünün altını okşayın. Biraz sabırla bu yolu kullanarak aranızda bir güven yaratacaksınız. Eğer muhabbet kuşunuz size güvenmekte zorlanıyorsa hiç endişelenmeyin. Eninde sonunda sizin üzerinize tırmanıyor olacak…

5. Asla Muhabbet Kuşunuzu Yakalamayın

Küçük bir muhabbet kuşu için onu yakalyıp kavramak isteyen açık bir elden daha korkunç bir şey yoktur. Bu küçük pet hayvanını yaklayıp avcunuzun içinde zorla tuttuğunuzda aranızda bütün güveni bir anda kaybedebilirsiniz. Muhabbet kuşunuz bu tavrınızdan sonra parmağınıza çıkmayı reddederek tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Onu mıncıklama iç güdünüze dayanmaya çalışın. Üstü çıkabilen bir kafes edinirseniz onu avcunuza almadan kafesten dışarı çıkarmanız daha kolay olacaktır.

6. Muhabbet Kuşları Şarkı Söylemeyi Severler

Çok gürültü olmalarına rağmen; kendi kendilerine şarkı söylecekler çığlık atacaklar cıvıldayacaklar fakat müzikle beraber veya sizinle beraber şarkı söylemeyi daha çok seveceklerdir. Eğer şarkı söylemeye yeteneğiniz yoksa müzik çalmayı deneyin ve nasıl tepki verdiğini görün… Eğer evde çok fazla bulunamıyorsanız onun için bir radyoyu uygun bir ses seviyesinde açık bırakabilirsiniz.

7. Egzersiz Yaptığından Emin Olun

Kafesinin içindeyken muhabbet kuşunuzun yapabilceği egzersiz sınırlı olacaktır. Etrafta koşturması ve uçması için düzenli olarak kafesten dışarıya çıkarılmalıdır. Fakat bunu yaparken kapıların camların ve perdelerin kapalı olduğundan emin olmalısınız (kuşlar camı farkedemeyip çarparak kendilerine zarar verebilirler).

8. Kafesi Temiz Tutun

Temiz bir çevre sağlıklı kuşlar demektir… Bunun için pet hayvanınızın yaşadığı ortam olan kafesini her zaman temiz tutun. Böylece onu pek çok hastalığa karşı korumuş olacaksınız.

9. Doğru Tüneği Alın

Kafesler genelde alındıklarında bir kaç skıcı tüneğe sahiplerdir. Bunlar değiştirilmelidir çünkü kuşunuzun ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. Tünekler (çapları) farklı ebatlarda olmadıklarında kuşunuzun ayakları doğru çalışmayacaktır. Doğal ağaç tünekleri alabileceğiniz gibi yapay olanları da alabilirsiniz. Uçları tırtıklı olan tünekler de muhabbet kuşları için oldukça uygundur.

10. Muhabbet Kuşunuzu Kuşlar İçin Güvenli Olan Bir Yerde Tutun

Muhabbet kuşları ortam ısısı 21° C ‘nin altına düşmediği sürece ortamı terk etmezler. Kafeslerini hava akımlarının oldu yerlere koymamanız çok önemlidir keza pencere yanı veya klimaların yanlarına da. Mutfak da muhabbet kuşunuz için uygun bir ortam değildir. Çünkü temizleyiciler ve yemek buharı onlar için iyi değildir ve onu buzdolabının üzerine de koymamalısınız keza buzdolabının titreşimlerinden rahatsız olacaktır.
Herşeye rağmen muhabbet kuşları mükemmel pet hayvanlarıdırlar. Çok fazla maliyetleri olmadıkları gibi çok fazla vaktinizi de çalmazlar. Yukarıdaki tavsiyelere uyduğunuz sürece muhabbet kuşunuz uzun ve sağlıklı bir şekilde yaşayacaktır.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 160 Cevap
  • Son Üye: aile