Asya

Evde Yılan Beslemek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bu konu Asya tarafından 3 yıl önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 yıl önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 5:20

Evde Yılan Beslemek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

NotuiteSane
Evde Yılan Beslemek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

[IMG]http://saglik.tnn.net/s.gifdolunay

[IMG]http://saglik.tnn.net/ms_images/s.gifdolunay[IMG]http://foto.tnn.net/tnnminisite/pics/yilan.jpgdolunay[IMG]http://saglik.tnn.net/ms_images/s.gifdolunay[IMG]http://saglik.tnn.net/ms_images/s.gifdolunay[IMG]http://saglik.tnn.net/ms_images/s.gifdolunay[IMG]http://saglik.tnn.net/s.gifdolunay

Son yıllarda sürüngen beslemek yönünde bir eğilim oldu. Özellikle Boğa ve Piton yılanları en gözde seçimlerden. Madagaskar, Virjin Adaları, Puerto Rico, Jamaica gibi doğal çevrelerinden yakalanan veya özel üretilen yılanları artık ülkemizde de bulmak ve yetiştirmek mümkün.
Yılanlar cinslerine göre farklı beslenme alışkanlıkları ve ortamları olan hayvanlardır. Bu nedenle yılan alırken özellikle cins tesbiti yapıp buna ait özel bakım bilgilerine ulaşarak karar vermelisiniz. Yılan beslemek için ”Vivaryum” isimli akvaryuma benzer barınaklar hazırlamak mümkündür:
Vivaryumlar: Bir yılanın doğal ortamı dışanda bakılabilmesi için gerekli, genelde cam veya plastikten olabilen suni ortamlara vivaryum diyoruz. Taban olarak renksiz gazete kağıtları kullanılabilir. Çölde yaşayan bir yılan olan Calabar Phyton gibi cinslerde ise altlık metaryali steril kum olabilir. Artıklar düzenli temizlenmelidir. Aksi takdirde deri hastalıklarıyla karşılaşılır. Bir su kabına 1 inç kadar su, bir kaç parça tahta veya kaya parçası, saklanması için bir kutu, tırmanması için de gerekli bir kaç malzeme ilave edilmelidir.
Türlerine göre:
– Çöl ortamında yaşayan bazı Boğa ve Piton yılanları (Indian Sand Boa, Eryx Johnii Desert Rosy Boa, Lichanura Trivirgata) için özel çöl vivaryumu hazırlanmalıdır. Su sistemi kap veya püskürtme yoluyla sağlanır. Düz kaktüs ve diğer çöl bitkileri kullanılabilir.
– Orman yılanları (Emeral Tree Boa, Green Tree Boa) için yine cam bir akvaryuma benzer ortamda yeşil nemli altlıklar, özel steril kirli toprak gibi malzemelerle vivaryum hazırlanabilir. Ortamın nemi üst camların havalandırma delikli olması gibi özel şartlarla ve çeşitli bitkilerle muhakkak sağlanması gereken bir unsurdur. Yine su kabı, saklanma kutusu konmalıdır. Ağaç malzeme yılana tabanda bazen zarar verebileceğinden pleksiglas veya plastik tercih edilebilir. Yılanın olabildiğince doğal ortamına özgü olabilecek şekilde tropikal ortamlar oluşturulabilir. Örneğin su havuzları, büyük bir yılansa büyük yüzme havuzu vb.
– Bebek yılanlara plastik ayakkabı kutusu içinde, kaya, su bitki, maksimum yarım inç lik su (boğulmaması için) içeren vivaryumlar kurulabilir.
Isı: Bir çok boğa ve piton yılanı 80-85 derece fahrenaytta yaşar. Çiftleşme dönemlerinde bu ısı 10 derece kadar daha düşük olmalıdır. Elektrik ısıtmalı kayalar, tank altı ısıtma kablo ve lambalar sisteme dahil edilebilir. Ancak vivaryum ısıtması için kullanılan kablolar hiç ıslanmamalı ve ayrıca hayvanın aşırı sıcaktan dehidre olmasının da önüne geçilmesi gerekir. Lambalar 60-150 wattlık seçilebilir.
Nem: Nem önemli bir faktördür. Özellikle çitleşme dönemi ve izleyen dönemde nem şarttır. Bunu sağlamak için su sprayleri de kullanılabilmektedir.
Işık: Piton ve boğa yılanları için özellikle ultraviyole ışık kullanılır. Veya filtre edilmemiş güneş ışığı sağlıklıdır. Bazı vitamin ve minarellerden vücudun yararlanabilmesi buna bağlıdır. Işık düzeninin ayarı için zaman ayarlı otomatik timerlardan yararlanılabilir.
Temizlik:Hijyene her zaman dikkat edilmelidir. İnsan elleriyle de çeşitli mikroorganizmaları yılana taşıyabilir. Eller yılan ve malzemeleriyle uğraşırken hep temiz olmalıdır. Aksesuarlar ve vivaryum temizliğinde yılanı temin ettiğiniz yerden önerilecek uygun dezenfektanlar kullanılmalı, sıradan malzemeler kullanmaktan kaçınılmalıdır. (Olası zehirlenmeleri engellemek için). Sabun ve deterjanlar hiç bir hayvanın bakımında tavsiye edilemez. Normal dezenfektanlarıyla temizlendikten sonra her tür malzeme mutlka çok iyi durulanmalıdır. Özellikle de egzotik hayvanlar bu konularda çok hassastırlar. Her gün su kapları temizlenip içe suyuyla yenilenmelidir. Taban temizliği idrar ve atık olacağı için yine her gün yapılması gereklidir.
Kayıt: Yılanınızı aldığınız gün-tarih, aldığınız yer, bilgilendiriciniz ve dükkanın ulaşım numaraları, hayvanın aldığınızdaki boyu-kilosu, genel sağlık durumu, herhangi bir problemi olup olmadığı, aldığınız yerdeki beslenme şekli, çiftleşme tarihleri ve dönemlerini kayıt etmelidir. Böylelikle düzenli bir kaydı olan yılanınızın herhangi bir probleminde veteriner hekiminizin de başvurabileceği bir dosyası olmuş olur.
Yılanlara yaklaşmak: Boa yılanı agresif olabilen bir yapıya sahiptir. Yılana yaklaşırken yavaş ve görebileceği şekilde yumuşak ses tonuyla yaklaşılmalı, ilk günden veya sonradan elle tutulmak istendiğinde strese girebileceği unutulmamalıdır. Bir boğa yılanın sahibi bile olsanız boynunuza sarılmasına izin vermeyin. Yılanı uygun tutuş biçimlerini aldığınız yerden öğrenin. Boynun arkasından tutmayın, çenesinin arkasından bir bölgeden tutabilirsiniz.
Yiyecek: Yılanı aldığınız petshoptan muhakkak düzenli ne yediğini öğrenip ona devam edin. Ani gıda değişimleri zaten stres faktörünün çok olduğu (yeni bir sahip yeni bir ortam vb.) bu dönemde daha da zararlı olabilir. Genelde kemirgenler, kurbağa, fare, kertenkele, kuş yavruları, kurbağa bacağı vb. canlılarla beslenir.
Beslenme: Beslenmede canlı hayvan kullanmak uygundur. Bazen ölü verilen yemi hayvan stresliyse yemeyebilmektedir. Günde birkaç kez, küçük parçalar halinde vermek uygundur. Yem bazen dondurulup saklanabilir. Nem ve ısı uygun değilse de yemeyi reddedebilir. En favori yemlerinden biri püre halinde tavuk ve biftektir. Minik kemik parçaları, vitaminler, canlı hayvan yumurtaları, elektrolitler vb. ürünleri petshopunuzdan elde edebilirsiniz.
Genel sağlık problemleri: Kene, solucan, şeritler gibi parazitler olabilir. Veteriner hekim tarafından ilk alınan hayvan ya da bakıcısıyla beraber check-up edilebilir. Bazı bakteri ve virüsler yoluyla enfekte olurlarsa solunum sistemiyle ilgili olarak, öksürük, hapşırık, burun akıntısı, anoreksia, yemek yememe-az yeme, kusma, zayıflık, letharji gibi birçok şikayet gündeme gelebilir. Çok yedirme, çok fazla ısı, transport gibi nedenlerle kusma izlenebilir. Yanıklar, stres, kafes yaralanmaları, kemirgen tarafından ısırılma, hijyenik olmayan ortam yüzünden salmonelle(bakteriyel) enfeksiyonları gibi sorunlar da çıkabilir.
kaynak: BOAS&PYTHONS BREEDİNG AND CARE, by Eric D. Stoops& Annette T.Wright.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 160 Cevap
  • Son Üye: aile