Asya

Karıncalardaki Asit Fabrikası

Bu konu Asya tarafından 3 yıl önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 yıl önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 5:19

Karıncalardaki Asit Fabrikası

Jelibon
KARINCALARDAKİ ASİT FABRİKASI

[IMG]http://www.populerbilgi.com/hayvanlar/karinca/fabrika2.jpgdolunay

Karıncaların vücutlarında formik asit (H2CO2) isimli kimyasal maddeyi üreten bezler vardır. Antibiyotik etkisine sahip bu maddeyi düzenli olarak vücutlarına süren karıncalar, hem yuvalarında hem de kendi üzerlerinde bakteri ve mantar oluşumunu engellerler.
Kuşlar ise karıncalar gibi kimyasal maddeler salgılayamazlar; Ancak sık sık karınca tepelerine giderek buralara sürünen kuşlar, karıncaların tüylerinin arasında dolaşmalarına izin verirler. Bu sayede bütün vücudu formik aside bulanan kuş üzerindeki tüm parazitlerden kurtulmuş olur.

[IMG]http://www.populerbilgi.com/hayvanlar/karinca/karinca55.jpgdolunay

Karıncanın formik asidi bilmesi ve onu üretecek bir bezi geliştirmesi imkansızdır. Ayrıca formik asitteki atomlardan birinin eksik olması, bu kimyasalın, antibiyotik özelliğini yitirmesi anlamına gelmektedir. Bu durumda karıncadaki bezlerin, evrimcilerin iddia ettiği gibi, aşama aşama; ilkel bir halden günümüzdeki yapısına ulaşması da imkansızdır.

[IMG]http://www.populerbilgi.com/hayvanlar/karinca/karinca6.jpgdolunay

Gerek formik asit, gerek bunların üretimi yapabilecek özellikteki bezler ve gerekse karıncalar, sonsuz ilim sahibi Allah tarafından yaratılmıştır. Kuşların karınca yuvalarına giderek formik asitten faydalanmalarını da ilham eden de Allah’tır. O tüm canlıların ihtiyacını bilen ve karşılayandır.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 160 Cevap
  • Son Üye: aile