Asya

Mercan Yılanı

Bu konu Asya tarafından 3 yıl önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 yıl önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 5:19

Mercan Yılanı

Jelibon
[IMG]http://www.wallpaperst.net/view_thumb/91023516/elaps.jpgdolunay
MERCAN YILANI
(Elaps fulvius)

Bu yılanın iki dikkate değer özelliği vardır. Birleşik Amerika’da tek tük tehlikeli yılanlardan biridir, ayrıca yamyam tabiatlı olup başka yılanlarla beslenir. Mercan yılanları, kobraların Yeni Dünya’daki biricik yakın akrabalarıdır. Doğu mercan yılanı’nın, onun gibi peş peşe siyah, ve mercan kırmızısı yolları olan yeri kazıyan yılanla karşılaştmlmaması lâzımdır. Bu güzel yılan gayet ağır ısırır ve zehir dişlerini ağır ağır saplar. Kurbanını ısırdıktan sonra salıvermeyen ender zehirli yılanlardandır. En büyük uzunluğu 1 metredir. Birleşik Amerika’nın güney batısındaki ve Kuzey Batı Meksika’ daki kurak bölgelerde yaşayan «Sonora mercan yılanı» (Micruroides enryxanthus), öbüründen daha kısa
olup, onun yansı uzunluğundadır.
Mercan yılanları Meksika’da gerek tür, gerek nüfus bakımlarından daha kalabalıktırlar. Güney Amerika’daki birçok türün arasında en irisi 150 santim uzunluğundadır. Hepsi değilse de, mercan yılanlarının çoğunluğu kırmızı, sarı ve siyah halkalarla çevrilidir. Hepsi yeraltında yaşamakta olup ender olarak toprağın yüzeyinde görülürler. Genellikle saldırgan değillerdir.

Mercan yılanları tehlikelidir:
Bazı kimselerin bu yılanları ellemesi sonucunda ölümle biten vakalar olmuştur. Mercan yılanları’nın zehiri çok çabuk tesir ettiğinden, panzehirler kullanılana kadar zehir kana karışmış ve iş işten geçmiş olur. Bölgesindeki yılanları çok iyi bilen bir kadın, Texas’ta baştan başa siyah olan bir yılanı eline almaktan çekinmemişti. Bu yılan kadını ısırıp öldürünce, yapılan incelemede, yılanın, siyah renkli bir doğu mercan yılanı olduğu meydana çıktı. Kırmızı ve sarı halkaları olmayan bu gibi siyah mercan yılanları veya pembe gözlü ve sarımsı mercan yılanları ender olmakla beraber vardır.Doğu mercan yılanı daha çok başka yılanlarla beslenir. Arada kertenkeleleri de yer. Türlerin çiftleşme ve üreme âdetleri hakkında, doğu mercan yılanının 2-4 uzunca yumurta yumurtlamasının dışında bir şey bilinmemektedir.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 160 Cevap
  • Son Üye: aile