Asya

İran Kedisi (Persian)

Bu konu Asya tarafından 3 yıl önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 yıl önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 5:18

İran Kedisi (Persian)

Nemesis
Eski zamanların unutulmuş sayfalarında, tozlu çöl karavanları, İran’dan batıya doğru yol alırken, develerin taşıdığı sepetlerdeki nadir baharatlar ve mücevherler arasına daha da değerli bir yük gizlendiğine inanılırdı; ender bulunan uzun tüylü bir kedi. İran kedileri, soylarının ortaya çıktığı ülke olan İran’ın adıyla bilinirler, fakat M.Ö 1684 yıllarına kadar uzanan hiyeroglif kaynaklarının incelenmesi sonucu, bu kedilerin daha önce varoldukları ortaya çıkmıştır. [IMG]http://80.190.202.79/pic/p/peteriner/iran_kedisi_persian.jpgdolunay


Uzun, bol ve yumuşak tüyleriyle ve açık yüzleriyle İran kedileri en popüler kediler arasındadır. Kendilerini güvende hissettikleri zaman, tatlı ve nazik kişilikleri sayesinde ev ortamına kolaylıkla uyum sağlarlar. Geleneklerine bağlı olan bu kediler, kendilerini güvenli ve huzurlu bir yuvada rahat hissederler, fakat sevgi ve karşılıklı güven duygusuyla en gürültülü eve bile uyum sağlayabilirler. Alçak, ahenkli sesleri çok hoştur ve kulağınızı rahatsız etmez. Büyük, manalı gözlerini kullanarak iletişim kurarlar. İran kedileri her yaşa uygun cana yakın hayvanlardır.

İran kedileri’nin geniş, kısa vücutlarını destekleyen kısa ve kalın kemikli bacakları vardır. Patilerinin yere sağlam basmasını isterler ve yüksek atlamaya ya da tırmanmaya alışık değillerdir. Oyuncu olmalarına rağmen talepkar değillerdir. Tavır yapmaktan hoşlanırlar ve en sevdikleri mekana gidip etrafı güzelleştiren değerli bir tablo gibi dururlar. İran kedileri çok duyarlı kedilerdir, bu nedenle sahipleri için sürekli bir mutluluk ve sevinç kaynağı olurlar. Dostlukları, soğuk kış günlerinde açan güneşin sıcacık ışınları gibi samimi ve dayanıklıdır.

İran kedileri uzun tüylerinin sağlıklı ve parlak kalması için her gün metal bir fırçayla taranmalı ve belli aralıklarla yıkanmalıdır. Bu nedenle kedileri, henüz gençken banyo düzenine alıştırmak akıllıca olur. Sadece düzenli bir taranma, tüylerinin temiz, sağlıklı ve güzel kalmasını sağlar. Aksi halde düğüm gibi ele gelen yumaklar oluşur. Eğer kedinizin tüylerinde oluşan yumaklar ciddi boyutlardaysa, kesilmeleri-tıraş edilmeleri gerekecektir. (Not: Bu tüy yumaklarının oluştuğu bölgelerde çirkin görünen kel noktalar bırakabilir.) Böyle bir durumda hemen uzman bir veteriner hekime başvurarak kedinizin sorununu çözebilirsiniz. Tüy yumaklanması sorunu tüm vücuda yayılmışsa kedinin tüylerinin yarısının kalacağı şekilde traş edilmesi düşünülebilir. Böylece kedi yepyeni, sağlıklı tüyler uzatabilir ve bu tüylerin bakımına en baştan başlanılabilir. Bir İran kedisini traş ettirmek oldukça yaygındır, fakat sonuçta sahibine bağlıdır. “Aslan Traşı” diye tanımlanan stil oldukça popülerdir. İran kedisi için yeni ve güzel tüyler uzatmak iyi olabilir. Ayrıca traş edilmiş bir iran kedisinin taranması çok daha kolaydır. İran kedilerinin insanı şaşırtacak kadar çok farklı rengi vardır, fakat en popüler olanları beyazlarıdır. İran kedisini evde tutmak, onu şehir hayatının tehlikelerinden olduğu kadar hastalık ve parazitlerden de korur. Her sene güvenilir bir veterinere yapılan bir ziyaret, iyi beslenme ve bakımla ailenizin sevimli üyesi, 15 sene yaşayabilir; bazıları da 20 seneyi geçer. İran kedisi yetiştiricileri, en son veterinerlik tekniklerini takip ederek ve kalıtsal hastalıkları önlemek için sürekli testler yaparak sağlıklı kediler yetiştirirler. İyi yetiştirilmiş bir İran kedisi, dayanıklı ve sağlıklıdır, ayrıca hastalıklara ve solunum enfeksiyonlarına diğer kedilere göre daha az eğilimlidirler. Bununla birlikte, büyük gözleri belirli bir miktarda gözyaşı akıntısının normal olduğunu belirtir; dolayısıyla yüzlerinin her gün yıkanması tavsiye edilir.

İran kedilerinin tipik olarak karşılaştığı bir başka problem ise gözlerde çapaklanmadır. Yüzlerinin ve kafalarının şekillerinden dolayı genellikle sinüs sorunları yaşarlar. Buna örnek olarak, en çok kedinin kendisini rahatsız eden göz akıntısını verebiliriz. Eğer kedi bütün yabancı maddeleri temizleyemezse, bunu yapmak sahibine düşer. Peki böyle bir durumda ne işe yarar? Küçük, yumuşak ve ılık bir nemli bezle, sabahları ve akşamları birer kez gözlerinin etrafını yavaşca silmek, bu koca gözlü kedileri rahatlatır. Bu temiz beze kesinlikle sabun ve benzeri maddeler sürülmemelidir. Gözlerin etrafında kanlanma sorunları için herhangi bir temizleyiciyi ya da solüsyonu kullanmadan önce, mutlaka veteriner hekime danışmak gereklidir.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 160 Cevap
  • Son Üye: aile