Asya

Kış uykusuna yatan hayvanlar nelerdir

Bu konu Asya tarafından 3 yıl önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 yıl önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 5:16

Kış uykusuna yatan hayvanlar nelerdir

Ahiret Yolcusu
Kış Uykusu – Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir

Kış uykusu, bazı canlıların soğuk ve elverişsiz hava şartlarında yaşamlarının kısmen durmasına denir.
Bütün canlılar kış uykusuna yatmaz. Ancak birçok canlıda soğuk ve kurak geçen mevsimlere göre kış uykusuna yatarlar.
Bitki, ağaç ve canlı hayvanlarda görülen kış uykusu birbirlerine bağlıdır. Bitki ve ağaçlar sonbahar sonunda yapraklarını dökerek veya dökmeyerek kış uykusuna yatarlar. İlkbahar ayının başlarına kadar hareketsiz kalırlar.
Bazı omurgalı ve omurgasız canlılarda ağaçların bu uyumasına ayak uydurarak kış uykusuna yatarlar.
Bazı hayvanlar bu mevsim değişikliğinden dolayı yaşayabileceği ortama doğru göç ederler. Uzun mesafe göç edemeyen böcekler, sürüngenler ve kanatsız bazı canlılarda kış uykusuna yatarlar.
Kış uykusuna yatan hayvanlar hangileridir veya kış uykusuna yatan hayvanlar nelerdir? Diye bir soru aklınıza gelebilir. O zaman kış uykusuna yatan hayvanların listesi ile cevaplandırmamız gerekir.
Kış uykusuna yatan hayvanların isimleri şöyledir: Kurbağa, kaplumbağa, ayılar, yarasa, köpekbalıkları, sürüngenlerin birçoğu ve böcekler kış uykusuna yatan hayvanlar olarak bilinmektedir.

Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Nelerdir:
1- Kurbağaların Kış Uykusu:
Kurbağaların kış uykusu, bazı soğuk yerlerde yaşayan kurbağa türlerinde görülmektedir.
2- Kaplumbağaların kış uykusu:
Kaplumbağaların kış uykusu, havaların soğumaya başlaması ile birlikte beslenme şartları zorlaşınca başlamaktadır. Kaplumbağalar soğuk aylarda yuvasına çekilir, kalp atışları yavaşlar ve kış uykusuna yatarlar.
3- Ayıların Kış Uykusu:
Ayıların kış uykusu ayı türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Kutup ayısı yedi ay boyunca yuvasında hareket etmeden, vücudundaki yağı proteine çevirerek beslenmesini sağlar. Sibirya ayısı da kutup ayısı gibidir, ancak kış uykusuna yatma süresi ona göre kısadır. Bazı yerlerde 5 aya kadar düşebilir. Diğer ayı türleri de kış uykusuna yatarlar kış uykusunda geçen süre 4 ay civarındadır.
4- Yarasada Kış Uykusu:
Uçan memeli bir hayvan olan yarasa, soğuk kış mevsimini yaşamış oldukları mağara ve eski ev çatılarında geçirirler.
5- Köpekbalıklarının Kış Uykusu:
Kuzey okyanusta yaşayan iri cüsseli köpekbalıkları, okyanusta soğuk aylarda besinlerinin bitmesinden dolayı okyanusun dibine çökerek hareketsiz kalarak kış uykusuna yattıkları bilinmektedir.
6- Sürüngenlerin Kış Uykusu:
Sürüngenlerin bir çoğu kış uykusuna yatarlar. Bilindiği gibi bunların başında da yılan gelmektedir. Soğuk kış aylarında yılan toprağın altında kendine bir yer ayarlayarak kış uykusuna yattığı bilinmektedir.
7- Böceklerin Kış Uykusu:
Birçok böcekte kış uykusuna yatmaktadır. Ekseriyetle eklembacaklı olarak bildiğimiz hayvanlardan karınca bunların en bilinenidir.
8- Kemirgenlerde Kış Uykusu:
Birçok kemirgen hayvanda kış uykusuna yatar.

Hayvanlarda Kış Uyku Süreleri:
Kış uykusu süresi hayvanların türlerine göre değişikli gösterdiği bilinmektedir. Ancak genelde her yılın Ekim ayı sonu ile Mart ayı sonuna kadar devam eder. Bu süre iklim şartlarına göre değişebilir.
Kış uykusu, hayvanların soğuktan korunma ve yaşamlarını idame ettirme amaçları, genetik yapılarında mevcuttur. Canlılar var olduğu müddetçe bu yaşam böyle devam edecektir.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 160 Cevap
  • Son Üye: aile