Asya

Valencia’da neler yiyebiliriz?

Bu konu Asya tarafından 3 yıl önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 yıl önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 10:01

Valencia’da neler yiyebiliriz?

Gece Perisi
Valencia’da neler yiyebiliriz?

Türkler tarafından fazla bilinmese de Valencia, İspanyol kültürünü en iyi yansıtan şehirlerin başında gelir. Özellikle paella’nın doğduğu topraklar olamsı sebebiyle İspanyol mutfağına kattığı değer benzersizdir.

Yerel paella – Bu lezzetli pirinç yemeğinin çeşitli versiyonları vardır; etle yapılanlar (her zaman tavuk ve/veya tavşan), balık ve deniz ürünleriyle yapılan diğerleri ya da aynı anda hem et hem balıkla yapılanlar.

Herkesin kendine özgü (örneğin; sosis, salam ya da et suyu içeren bir çeşidi yok) bir paella’sı varken, ‘gerçek’ paella’nın hangisi olduğunu söylemek oldukça güçtür.

Otantik bir Paella yemek isterseniz, Malvarrosa sahili bölgesini deneyin; orada birkaç iyi lokanta bulacaksınız. Otantik Valencia Paella’sı, demir bir tavanın içinde ve odun ateşiyle (elektrik ya da gaz değil) ve sadece taze ürünlerle yapılır.

Arròs a banda ve arròs negre Kalamar mürekkebi içerdiğinden, bu pirincin rengi siyahtır.
Fideuà Gandia ve Denia bölgesinde (Alicante) türetilen, kısa şehriye ve balıkla yapılan Paella benzeri bu yemek, Paella lokantalarında her zaman bulunabilir.
All i pebre Valencia’nın yakınındaki lagün gölü Albufera’nın tipik bir canlısı olan yılanbalığından yapılmaktadır. El Palmar’a giderek tadabilirsiniz. Lezzetli ancak çok özgün bir tattır. Buradaki restoranlarda, iyi bir Paella ve diğer geleneksel yemekleri de bulabilirsiniz.
Llet merengada Tarçın-limon tadıyla harmanlanmış sütlü ve hafif bir dondurma çeşididir.
Bunyols Bazen yüzük, bazen daire şeklindeki kızarmış bir çörek çeşididir. En çok Mart ayında bulunabilir. Sıcak çikolatanın içine batırarak yiyin. Bazen çok yağlı olabildiğinden çok fazla tüketmeyin. Yedikten sonra birkaç saat açlık hissetmeyeceksiniz. Eğer ‘carabasa’ (balkabaklı) versiyonunu bulursanız, mutlaka denemelisiniz.

Paella hakkında ipuçları

* Turist kalabalığı içinde “gerçek” yerel Paella’yı bulmak için, kapısında büyük Paella fotoğrafları olan lokantalardan uzak durun. Bu, kesinlikle donmuş/mikrodalgada ısıtılmış Paella olduğunun göstergesidir.
* Eğer mümkünse, özellikle pazar günleri rezervasyon yaptırın ya da erken gidin (14.00’dan evvel), çünkü bu restoranlar hafta sonları çok çabuk dolar.
* Paella genellikle gün ortasında (14.00 – 17.00 arası) tüketilir, bu nedenle çok sayıda restoran akşam yemeği olarak servis etmez. Geç saatlerde Paella sunan restoranlara dikkat edin; çünkü burada böyle bir alışkanlık yoktur ve bu yüzden Paella’nın kalitesi düşük olacaktır.
* Paella tepsisiyle, hemen hemen tüm restoranlarda bir ısmarlamada en az iki porsiyon sunulmaktadır. Sadece bir ısmarlama yapılabilen restoranlarda, Paella büyük ihtimalle dondurulmuştur.

Gerçek bir paella yemek için yerel halkı izlemek de izleyebileceğiniz bir başka yöntem. Valencialı bir arkadaş edinerek bunu kısa yoldan halledebilirsiniz.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66282 Konu
  • 160 Cevap
  • Son Üye: aile